Europoje daugiau nei 40 mln. žmonių serga depresija – tai beveik prilygsta Ispanijos gyventojų skaičiui.

Europoje daugiau nei 40 mln. žmonių serga depresija – tai beveik prilygsta Ispanijos gyventojų skaičiui.
people
1 iš 4 žmonių per gyvenimą susiduria su psichikos sveikatos problemomis, pavyzdžiui, depresija.3

Deja, depresinė būklė yra tokia dažna, jog greičiausiai pažįstate jos paveiktų žmonių, o gal ir patys sergate depresija. Vis dėlto kartais sunku suprasti, kokį žalingą poveikį gyvenimui sukelia tokios ligos kaip depresija. Kampanija „Įveik depresiją“ siekiama atkreipti dėmesį į iššūkius, sergant įvairios formos depresija. Kovą su depresija inicijavo kompanija Janssen, padedama Pasaulinio psichikos ligomis sergančiųjų paramos tinklų aljanso Europoje (GAMIAN-Europe).


Janssen turi daug patirties padedant mažinti psichikos sveikatos sutrikimų keliamą naštą, negalią ir žalą, ir yra įsipareigojusi keisti pacientų gyvenimus. Stengiamės, kad visi – ir globėjai, ir sveikatos priežiūros specialistai, ir depresija sergantys asmenys – gebėtume geriau pasirūpinti savimi ir artimaisiais. Didindami supratimą apie skirtingus depresijos tipus ir veikdami išvien galime padėti įveikti depresiją.

bg-img-1

Kintsugi menas


Kintsugi yra japonų meno šaka, kurios esmė – sudužusius daiktus suklijuoti aukso dulkėmis dengiamu arba su jomis maišomu laku. Išvertus tai reiškia „auksinį sujungimą“, taip daikto sudužimą ir taisymą laikant jo istorijos dalimi, o ne trūkumais, kuriuos reikėtų slėpti. Kampanija „Įveik depresiją“ vaizduoja aštuonis kintsugi meno kūrinius, įkvėptus depresija sergančių žmonių istorijų.

Sudužusios keramikos taisymas išryškina kiekvieno daikto įtrūkimus, taip atspindėdamas sudėtingą ir ilgą taisymo procesą. Taip kiekvienas kūrinys tampa unikalus ir parodoma, kad daiktas turėjo savo gyvenimą ir gali papasakoti savo istoriją. Kiekviena šių keramikos skulptūrų pasakoja vaizdinę istoriją apie tai, kad laikas, atidumas ir kantrybė depresija sergantiems žmonėms gali padėti sveikti.

Menininkai

Billie Bond

"Jausmus kartais sudėtinga apibūdinti, o depresija ir yra tai, ką žmonėms sunku įvardyti. Gamyba, sudaužymas ir taisymas atkartoja depresijos eigą ir yra neatsiejama mano meno dalis."

Billie Bond yra pripažinta skulptorė ir lektorė. Jos darbuose didžiausias dėmesys skiriamas tapatybės temai ir dvilypumui, atskleidžiant tai, kas paslėpta, ir taisant tai, kas suskaldyta. 2009 m. Billie sukūrė savo sesers skulptūrą ant laisvo ketvirtojo cokolio Trafalgaro aikštėje Londone, kuri buvo Anthony Gormley viešojo meno projekto „One & Other“ dalis. Billie 2013 m. laimėjo Grynųjų menų skulptūros prizą (angl. Pure Arts Sculpture Prize), o jos kūrinys buvo eksponuojamas „Saatchi“ galerijoje Londone. 2016 m. jai taip pat suteikta mokslinių tyrimų rezidentūra Henry Moore institute Lidse. Billie ne tik pati kuria, bet ir dalijasi savo įgūdžiais bei patirtimi kursuose ir individualiuose mokymuose.


Johanna Okon-Watkins

"Esu menininkė ir keramikos restauratorė. Naudoju kintsugi perteikdama idėją, jog teigiami gijimo ženklai ir nuolatinė kova su depresija gali egzistuoti kartu."

Johanna yra konceptualioji dailininkė ir kvalifikuota keramikos restauratorė. Lenkijoje gimusi Johanna užaugo Vokietijoje, o vėliau persikėlė į Jungtinę Karalystę. Savo kūryba ji siekia skatinti dialogą tarp svarstomos problemos, susijusios su kūrinio esme, jos platesnio konteksto ir žiūrovo. Moksliniai tyrimai yra neatsiejama Johannos darbų dalis. Jie suteikia informacijos apie naudojamas medžiagas ir taikomus procesus bei nuveda prie vaizdinio atsakymo, perteikiančio esmę ir atspindinčio įkūnijamas problemas. Johannos darbai dažnai yra skulptūriški ir gaminami iš įvairių medžiagų, įskaitant tekstilę, molį ir popierių.

Atsisiųskite infografiką

Šios istorijos – depresija sergančių žmonių pasakojimai. Kiekvienas jų tapo įkvėpimu meno kūriniui, kiekvienas iš jų turi savo unikalią istoriją. Jie visi parodo, kaip laikas, atidumas ir kantrybė padeda gyti.

Depresija

mdd

Depresija yra nuotaikos sutrikimas, kuriam būdinga prislėgta nuotaika ir (arba) susidomėjimo ar malonumo praradimas beveik visose veiklose4, 5. Simptomai jaučiami mažiausiai dvi savaites, bet paprastai tęsiasi daug ilgiau – mėnesius ar net metus. Europoje daugiau nei 40 mln. žmonių serga depresija – tai beveik prilygsta Ispanijos gyventojų skaičiui. Depresija yra pagrindinė neįgalumo priežastis visame pasaulyje.6 Daugiau apie depresiją – atsisiuntus mūsų infografiką. Geriau suprasdami šį sutrikimą ir veikdami išvien galime lengviau įveikti depresiją.

    Pagalba

    gamian-logo

    Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija: https://lspzgb.lt/

    Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija yra pagrindinė skėtinė nevyriausybinio sektoriaus organizacija, vienijanti psichikos sutrikimų turinčius asmenis, jų šeimas ir bendruomenes visoje Lietuvoje. Jei nerimaujate dėl savo ar artimojo psichikos sveikatos, apsilankykite https://lspzgb.lt/, kur jums suteiks daugiau informacijos. Jei situacija kritiška, nedelsdami kreipkitės į pagalbos tarnybas arba skambinkite į psichikos sveikatos pagalbos liniją.

    Nuorodos

    1. PSO. 3 iš 4 didžiąja depresija sergančių žmonių negauna tinkamo gydymo. Prieiga per http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2017/3-out-of-4-people-suffering-from-major-depression-do-not-receive-adequate-treatment. Žiūrėta: 2019 m. rugpjūčio mėn.

    2. PSO. Depresija ir kiti įprasti psichikos sutrikimai: visuotiniai sveikatos apibendrinimai. Prieiga per: http://www.who.int/mental_health/management/depression/prevalence_global_health_estimates/en/. Žiūrėta 2019 m. rugpjūčio mėn. 3. PSO. Pasaulinės sveikatos ataskaita. Prieiga per http://www.who.int/whr/2001/media_centre/press_release/en. Žiūrėta: 2019 m. rugpjūčio mėn.

    3. PSO. Tarptautinė statistinė ligų klasifikacija ir susijusios sveikatos problemos, 10 patikslinimas. Prieiga per http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en. Žiūrėta: 2019 m. rugpjūčio mėn.

    4. Amerikos psichologų asociacija. Psichikos sutrikimų diagnostika ir statistinis žinynas. 5 leidimas, 2013.

    5. PSO. Depresijos prevencija PSO Europos regione. Prieiga per http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/325947/New-Preventing-depression.pdf. Žiūrėta: 2019 m. rugpjūčio mėn.

    6. PSO. Depresija. Prieiga per: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression. Žiūrėta: 2019 m. rugpjūčio mėn.

    EM-72435

    Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson