Depresija sergantys žmonės gyvenimą mato tarsi per pilkos spalvos filtrą, aptemdantį veidus, panaikinantį spalvas. Kvietėme praeivius pažvelgti pro „depresijos filtrą“ ir sužinoti, kaip pasaulį mato šia liga sergantys žmonės. Tik kartu skleisdami žinią, kad depresija nėra paprastas liūdesys, bloga nuotaika ar diagnozė visam gyvenimui, padėsime panaikinti stigmą ir pamažu sugrąžinti žmonėms gyvenimo spalvas.
Depresija (depresinis sutrikimas, angl. Major depressive disorder, MDD) yra dažniausiai diagnozuojamas nuotaikos sutrikimas, pasireiškiantis prarastu gebėjimu džiaugtis, bejėgiškumu, nerimu ir slogiomis mintimis. Ši liga paveikia emocijas, mintis, elgesį ir fizines reakcijas, o tai atsispindi asmeniniame ir socialiniame gyvenime, mokykloje ar darbe.
Depresija apibūdinama pavieniais, pasikartojančiais depresijos epizodais. Gali pasitaikyti vienas depresijos epizodas per visą žmogaus gyvenimą, bet dažniausiai depresijos epizodai kartojasi, tarp jų būna remisija – depresijos simptomų išnykimas. Priklausomai nuo simptomų skaičiaus ir išraiškos, depresijos epizodas gali būti lengvas, vidutinis ir sunkus.
Savižudybės rizika depresija sergantiems žmonėms yra 20 kartų didesnė nei nesergantiems šia liga.
Depresijos simptomus taip pat gali sukelti fizinės ligos ir žalingas tam tikrų medikamentų vartojimas.
Moterys dažniau nei vyrai kreipiasi pagalbos ir atskleidžia psichinės sveikatos problemas savo pirminės sveikatos priežiūros gydytojui, o vyrai dažniau kreipiasi į psichikos sveikatos specialistus.
Savižudybės rizika depresija sergantiems žmonėms yra 20 kartų didesnė nei nesergantiems šia liga. Moterys dažniau nei vyrai kreipiasi pagalbos ir psichikos sveikatos problemas atskleidžia savo šeimos gydytojui, o vyrai dažniau kreipiasi į psichikos sveikatos specialistus.2
Būklė, kai gydant depresijos epizodą mažiausiai dviem skirtingais antidepresantais žmogaus savijauta negerėja, vadinama gydymui atspari depresija5, 6 RIZ, EMA
Vartojant antidepresantus ar lankant psichoterapiją daugumai žmonių depresijos simptomai palengvėja, tačiau sergant sunkiai gydoma depresija vien šių standartinių gydymo būdų nepakanka. Gydymas gali visiškai nepadėti arba depresijos simptomai gali sumažėti, bet po kurio laiko vėl atsinaujinti.
Jei antidepresantų jums paskyrė šeimos gydytojas, bet depresijos simptomai, nepaisant skirto gydymo, išliko, paprašykite gydytojo nusiųsti jus į psichikos sveikatos centrą, kurio specializacija – psichikos sveikatos būklių diagnostika ir gydymas.
Savižudybės rizika depresija sergantiems žmonėms yra 20 kartų didesnė nei nesergantiems šia liga. Jei antidepresantų jums paskyrė šeimos gydytojas, bet depresijos simptomai, nepaisant skirto gydymo, išliko, paprašykite gydytojo nusiųsti jus į psichikos sveikatos centrą, kurio specializacija – psichikos sveikatos būklių diagnostika ir gydymas.