FAQs

DUK

Jei neturite daug laisvo laiko, peržvelkite šį skyrių, kuriame rasite dažniausiai apie žvynelinę užduodamus klausimus ir atsakymus į juos. Jei į kurią nors temą norite įsigilinti, tiesiog spustelėkite atitinkamą nuorodą, kad pereitumėte į kitą šios svetainės puslapį.

Žvynelinė yra ilgalaikė liga, galinti pasireikšti bet kurioje kūno vietoje.1,2 Norite sužinoti daugiau?

Žvynelinė nėra užkrečiama,3 tačiau kai kurie žmonės į šios ligos simptomus sureaguoja įtariai, todėl verta su jais pasikalbėti ir nuraminti, kad jiems niekas negręsia. Tokie pokalbiai gali bauginti ir varginti, tačiau ilgainiui tai palengvina paciento gyvenimą. Peržvelkite kelis mūsų patarimus..

Žvynelinė ne tik sukelia skausmą, diskomfortą, niežulį ir kartais nemigos naktis, bet gali priversti jus jaustis nelaimingais, sumažinti jūsų savigarbą ir gyvenimo kokybę.4,5 Skaitykite apie tai, kaip ši liga veikia žmones.

Žvynelinė yra lėtinė liga, tačiau tai nereiškia, kad jos simptomus jausite nuolat.6 Kiekvieno patirtis skirtinga, todėl vieną dieną galite pastebėti, kaip ligos simptomai nuslopsta, o kartais ir visai pranyksta.6 Tačiau net tuomet, kai nejaučiate jokių simptomų, svarbu ir toliau griežtai laikytis paskirtosios gydymo programos.7 Norite sužinoti, kas gali padėti?

Kartu su savo gydytoju nuspręsite, koks gydymas jums labiausiai tinka. Dažniausiai taikomi šie žvynelinės gydymo būdai: vietinis – išorinis odos pažeidimų apdorojimas; fototerapija – gydymas ultravioletiniais spinduliais; sisteminė terapija – geriamieji arba injekciniai medikamentai, veikiantys visą organizmą; biologinė terapija –poodinės injekcijos arba infuzijos, pagamintos iš specifinių baltymų.8,9,10,11 Kuris iš jų tinka jums?

Žvynelinė veikia ne tik kūną – įprasta jausti nusivylimą ar kitas stiprias emocijas, kas daro tiesioginę įtaką paciento gerovei ir gyvenimo kokybei.4,12 Būtinai informuokite savo gydytoją apie savo jausmus ir fizinę būseną. Stebėkite savo organizmą dėl požymių, kuriuos turite aptarti su savo gydytoju.

Žvynelinė gali paveikti jūsų savivertę, kas daro įtaką romantiškiems santykiams.13 Taip pat, jei žvynelinė paveikė intymias vietas, sueitis gali būti skausminga ir nemaloni.13 Jei nerimaujate dėl neslopstančių žvynelinės simptomų arba jaučiatės labai nelaimingi, kad galėtumėte su kuo nors suartėti, pasitarkite su gydytoju. Mes jums parinkome keletą naudingų patarimų tokiam pokalbiui.

Gali būti, kad gydytojas jums skirs tik apie 10 minučių, todėl svarbu jas išnaudoti protingai. Sudarykite klausimų, kuriuos norite užduoti, sąrašą, nuo svarbiausio iki mažiausiai aktualaus. Jei pritrūksite laiko, bent jau žinosite, kad aptarėte svarbiausius klausimus. Sužinokite daugiau apie tai ir ne tik.

Nevedant užrašų, per ilgesnį laikotarpį pastebėti pokyčius gali būti labai sudėtinga. Stebėkite ir bent kartą per savaitę aprašykite, kaip liga progresuoja, o kito vizito pas gydytoją metu parodykite savo pastebėjimus. Patogų ligos progreso sekimo lapą rasite čia.

Būkite sąžiningi ir pasidalinkite savo jausmais su gydytoju. Kalbėti apie tai gali būti baugu, bet galite nerimauti, kad jums neliks kitų gydymo galimybių. Nepergyvenkite, yra daug įvairių žvynelinės gydymo būdų, be to, nuolat kuriami nauji.10 Jei gydytojas nežinos jūsų tikrosios būklės, negalės paskirti jums tinkamiausio gydymo. Reguliariai pildykite ligos eigos lapą ir pasidalinkite su gydytoju, kaip jaučiatės kiekvieną dieną. Išbandykite tai šiandien.

Aplinkui yra daug žmonių, kurie serga žvyneline ir gali gerai suprasti, ką jums tenka išgyventi. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali nukreipti jus į vietos ar interneto grupes, kuriose susitiksite su kitais žvynelinės paveiktais pacientais. Tai pat čia galite išbandyti keletą didesnių organizacijų.

Kita aktuali informacija"

Apie gydymą

Sužinokite, kokie galimi gydymo būdai

Veskite dienoraštį apie tai, kaip jaučiatės

Antraip, lengvai pamesite suvokimą, kaip sekasi kovoti su liga.

Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?

Pasirūpinkite, kad kiekviena konsultacijos akimirka teiktų naudos.

Nuorodos

  1. World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
  2. National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
  3. Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
  4. National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
  5. British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
  6. AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
  7. British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Available at: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Accessed: June 2020.
  8. GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Available at: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Accessed: June 2020.
  9. NHS. Psoriasis treatments. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/treatment/#:~:text=Steroid%20creams%20or%20ointments%20(topical,from%20mild%20to%20very%20strong. Accessed: June 2020.
  10. National Psoriasis Foundation. Biologics. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Accessed: June 2020.
  11. IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Available at: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Accessed: June 2020.
  12. WebMD. Your sex life and psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Accessed: June 2020.