Kokie žvynelinės sukeliami pojūčiai?

Kokie žvynelinės sukeliami pojūčiai?

Žvynelinė yra uždegiminė imuninės sistemos liga, kuri gali paveikti kur kas daugiau nei odą.1 Ji sukelia ne tik skausmą, diskomfortą, niežėjimą ar nemigą, bet ir didelį stresą bei nepasitenkinimą gyvenimo kokybe.2 Tyrimas, kuriame žvynelinė buvo lyginama su kitomis sunkiomis ligomis, parodė, kad žvynelinės daromas psichinis ir fizinis poveikis organizmui panašus į vėžio, širdies ligų ar depresijos3 – 37% sergančiųjų galvojo apie savižudybę.4 Galbūt tai dalinai susiję su daugelio pacientų patiriama socialine atskirtimi ir diskriminacija dėl savo būklės.5 Jei sergate žvyneline ir jaučiatės prastai, nepriklausomai nuo to, ar kontroliuojate simptomus, pasitarkite su gydytoju, kuris padės pagerinti jūsų fizinę ir (arba) psichinę būklę.

SVARBUS PATARIMAS
Pabandykite muilą ir dušo gelį pakeisti drėkinamuoju kremu su odą minkštinančiomis medžiagomis6

Jei sergate žvyneline, turbūt jau žinote, kad ji gali būti nenuspėjama, o jūs niekada negalite nuspėti tikrosios savo būklės.7 Net jei nieko nematote išorėje, žvynelinės uždegimas niekur nedingo, todėl kartais gali atrodyti, kad simptomus kontroliuojate, o kartais – ne.7,8 Vieną kartą galite patirti švelnius ligos požymius, o kitą – sunkesnius.7 Jei jaučiate, kad ligos nekontroliuojate arba pastebite naujų simptomų,9 būtinai pasitarkite su savo gydytoju. Mes paruošėme keletą patarimų, kurie jums padės. Maždaug trečdaliui žmonių, sergančių žvyneline, papildomai išsivysto psoriazinis artritas9,10, todėl, jei jaučiate sąnarių skausmus, sustingimą, patinimą, sausgyslių skausmus ar rankų ar kojų pirštų patinimą, kreipkitės į gydytoją.10 Jūsų gydytojas jums padės ir pasirūpins jums tinkamu gydymu.11

itching
Niežulys
  • Galite jausti deginimą ar perštėjimą12
  • Gali būti sunku susikaupti, atsipalaiduoti, miegoti ar mėgautis kokia nors veikla2,13
plaques
Plokštelės
  • Paraudę uždegimo paveikti odos plotai gali būti su žvyneliais, skausmingi ir niežėti12
  • Jų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje11,12
  • Paveiktos sritys vienu metu gali būti tik keliose vietose arba daugelyje, arti viena kitos arba toli12
  • Jie gali laikinai pradingti, o paskui vėl pasirodyti7
flaking
Pleiskanojimas
  • Visose žvynelinės paveiktose srityse oda gali pleiskanoti14
  • Per pleiskanas užsikrėsti žvyneline neįmanoma14
Žvynelinės sunkumo tikrinimo priemonė

Jei žvynelinė jums jau diagnozuota, norint suvokti savo būklę svarbu suprasti, kiek liga paveikė kūno paviršių. Norite sužinoti, kiek žvynelinė paveikė jūsų kūno paviršių?12 Pasinaudokite viena savo plaštaka, kuri sudaro apytiksliai 1 % viso kūno ploto.12 Taigi, jei ligos paveiktas plotas apytiksliai lygus 5 plaštakų plotui, vadinasi liga paveikė apie 5 % jūsų kūno paviršiaus. Tačiau atminkite – net jei žvynelinė paveikė nedidelį kūno plotą, ji vis dar gali būti labai sunkios formos, jei paveiktas sritis labai skauda, jos labai išstorėjusios arba pasidengusios dideliu kiekiu žvynelių, taip pat, jei liga stipriai veikia jūsų gyvenimo kokybę.12,15

Kaip manote, kiek sunki jūsų žvynelinės forma?
severity checker
Norite maksimaliai išnaudoti susitikimą su savo gydytoju?

Jei patiriate ligos simptomus arba jaučiate, kad gydymas nepadeda sukontroliuoti žvynelinės, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu.16 Peržvelkite mūsų naudingus patarimus, kurie padės veiksmingai pasikalbėti su gydytoju kito susitikimo metu.

Kita aktuali informacija

Veskite dienoraštį apie tai, kaip jaučiatės

Antraip, lengvai pamesite suvokimą, kaip sekasi kovoti su liga.

Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?

Pasirūpinkite, kad kiekviena konsultacijos akimirka teiktų naudos.

Apie gydymą

Sužinokite, kokie galimi gydymo būdai

Nuorodos

  1. Tohid H, et al. Skin Pharmacol Physiol 2016;29:220–30.
  2. National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
  3. Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
  4. Pompili M, et al. J Int Med Res 2016;44(1 suppl):61–6.
  5. World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
  6. AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
  7. Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
  8. Bagel J, Schwartzman S. Am J Clin Dermatol 2018;19:839-852.
  9. National Psoriasis Foundation. About psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
  10. National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
  11. Globe D, et al. Health and Quality of Life Outcomes 2009,7:62.
  12. NHS. Psoriasis overview. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/ Accessed: June 2020.
  13. DermNet. Guidelines for the teratment of psoriasis. Available at: https://dermnetnz.org/topics/guidelines-for-the-treatment-of-psoriasis/ Accessed: July 2020.
  14. NHS. Living with psoriasis. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/ Accessed: June 2020.