FAQs

Dažnai užduodami klausimai

Jei neturite daug laisvo laiko, peržvelkite šį skyrių, kuriame rasite dažniausiai apie psoriazinį artritą užduodamus klausimus ir atsakymus į juos. Jei į kurią nors temą norite įsigilinti, tiesiog spustelėkite atitinkamą nuorodą, kad pereitumėte į kitą šios svetainės puslapį.

Psoriazinis artritas – tai chroniška nuolatinė autoimuninė uždegiminė liga, veikianti sąnarius.1 Norite sužinoti daugiau?

Dėl psoriazinio artrito galite jaustis atstumti ir nepasitikintys savimi,2 tačiau gali palengvėti, jei atvirai apie tai pasipasakosite. Tokie pokalbiai gali bauginti ir varginti, tačiau ilgainiui tai palengvina paciento gyvenimą.

Psoriazinis artritas gali paveikti fiziškai ir psichiškai.1,2 Taip pat galite jausti nuovargį, skausmus, sąnarių sustingimą (ypač ryte) ir patinimą, nemigą, pastebėti nagų pokyčius ar net akių paraudimą ir skausmą.1 Taip pat psoriazinio artrito pacientai dažnai jaučiasi prislėgti.3

Psoriazinis artritas yra ilgalaikė liga, tačiau tai nereiškia, kad jos simptomus jausite nuolat.1,4 Kiekvieno patirtis skirtinga, todėl gali pasirodyti, kad jūsų simptomai kartais silpnesni nei kitų, o kartais jie gali visai pranykti.5

Kartu su savo gydytoju nuspręsite, koks gydymas jums labiausiai tinka, tačiau pagrinde psoriazinio artrito simptomams gydyti taikomos sisteminė (geriamieji arba injekciniai medikamentai, veikiantys visą organizmą) ir biologinė (baltyminės injekcijos ar infuzijos) terapijos.6,7,8

  Tikimybė susirgti depresija, sergant PsA, dvigubai didesnė, nei sergant žvyneline.3 Pasirūpinkite, kad jūsų gydytojas žinotų, kaip iš tikrųjų jaučiatės – fiziškai ir emociškai.

  Psoriazinis artritas gali paveikti jūsų sąnarius ir sugriauti pasitikėjimą savimi, o tai daro tiesioginę įtaką romantiškiems santykiams.9 IJei nerimaujate, kad ligos simptomai neslopsta, arba jaučiatės labai nelaimingi ir negalite bendrauti su kitais, kreipkitės į gydytoją.10 Parinkome jums keletą naudingų patarimų pokalbiui su gydytoju..

   Gali būti, kad gydytojas jums skirs tik apie 10 minučių, todėl svarbu jas išnaudoti protingai. Sudarykite klausimų, kuriuos norite užduoti, sąrašą, nuo svarbiausio iki mažiausiai aktualaus. Jei pritrūksite laiko, bent jau žinosite, kad aptarėte svarbiausius klausimus.

   Nevedant užrašų, per ilgesnį laikotarpį pastebėti pokyčius gali būti labai sudėtinga. Naudokitės mūsų patogiu ligos dienoraščiu ir bent kartą per savaitę aprašykite, kaip liga progresuoja, o kito vizito pas gydytoją metu parodykite savo pastebėjimus.

   Būkite sąžiningi ir pasidalinkite savo jausmais su gydytoju. Kalbėti apie tai gali būti baugu, bet galite nerimauti, kad jums neliks kitų gydymo galimybių.11 Nepergyvenkite, yra daug įvairių psoriazinio artrito gydymo būdų, be to, nuolat kuriami nauji.1,12 Jei gydytojas nežinos jūsų tikrosios būklės, negalės paskirti jums tinkamiausio gydymo. Reguliariai pildykite ligos eigos lapą ir pasidalinkite su gydytoju, kaip jaučiatės kiekvieną dieną.

    Aplinkui yra daug žmonių, kurie serga psoriaziniu artritu ir gali gerai suprasti, ką jums tenka išgyventi.13 Jūsų gydytojas gali nukreipti jus į vietos grupę, kurioje galite susipažinti su kitais, sergančiais psoriaziniu artritu. Jūs taip pat galite prisijungti prie didesnių grupių internete.

     Jus gali sudominti

     Ar atpažįstate simptomus?

     Visi esame skirtingi, tačiau jūs galite atpažinti klasikinius požymius.

     Apie gydymą

     Sužinokite, kokios yra galimybės.

     Kaip pradėti judėti

     Aktyvi veikla gali padėti suvaldyti psoriazinio artrito simptomus.

     Nuorodos

     1. National Psoriasis Foundation. About psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
     2. WebMD. The emotional effects of psoriatic arthritis. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/the-emotional-toll-of-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
     3. WebMD. Do you have depression and psoriatic arthritis? Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/depression-and-psoriatic-arthritis#1 Accessed: June 2020.
     4. National Psoriasis Foundation. About psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
     5. WebMD. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/psoriatic-arthritis-the-basics Accessed: June 2020.
     6. Lee S, et al. Pharm and Ther 2010;35(12):680-9.
     7. NHS. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriatic-arthritis/ Accessed: June 2020.
     8. NHS. Psoriasis treatments. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/treatment/ Accessed: June 2020.
     9. National Psoriasis Foundation. Biologics. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Accessed: June 2020.
     10. National Psoriasis Foundation. How does psoriatic disease affect intimacy? Available at: https://www.psoriasis.org/advance/how-does-psoriatic-disease-affect-intimacy Accessed: June 2020.
     11. Creakyjoints. Psoriatic arthritis Flare-ups. Available at: https://creakyjoints.org/living-with-arthritis/psoriatic-arthritis-flare-ups/ Accessed: June 2020.
     12. Trettin B, et al. BJD 2020; DOI: https://doi.org/10.1111/bjd.18876.
     13. National Psoriasis Foundation. Clinical trials. Available at: https://www.psoriasis.org/clinical-trials Accessed: June 2020.
     14. Everyday Health. 15 things you only understand if you have psoriatic arthritis. Available at: https://www.everydayhealth.com/hs/psoriatic-arthritis-management-treatment/only-understand-if-have-psoriatic-arthritis/ Accessed: June 2020.