Look after your body

Rūpinkitės savo sveikata

Jei sergate psoriaziniu artritu, pabandykite pažvelgti į savo sveikatos priežiūrą holistiškai. Tai reiškia – rūpintis ne tik gydymu ir jo eiga, kaip nurodė gydytojas, bet ir bendrai pasirūpinti savimi.

Prižiūrėkite savo mitybą

watch

Patartina valgyti subalansuotą maistą, kontroliuoti svorį ir saugoti savo sąnarius.1 Antsvoris gali perkrauti sąnarius ir kaulus, kurie laiko visą kūną.2,3 Nors nėra aiškių įrodymų, kad mityba turi įtakos psoriaziniam artritui, kai kurie žmonės teigia, kad sveikiau maitindamiesi pastebi simptomų palengvėjimą.1 Kai kurie maisto produktai gali suaktyvinti uždegimą, todėl venkite alkoholinių gėrimų, saldžių, perdirbtų ar kepintų maisto produktų, dietinių gėrimų, raudonos mėsos ir pieno produktų.1 Pabandykite juos pakeisti vaisiais ir daržovėmis, pupelėmis ir neskaldytais grūdais, riebia žuvimi, avokadu, linų sėmenų ir alyvuogių aliejumi bei žalia, balta ir juoda arbata.1 Prieskoniai, pavyzdžiui, ciberžolė, imbieras ir kajenas, taip pat padeda nuraminti uždegimą.1 Taip pat pasistenkite nerūkyti – įrodyta, kad rūkymas padidina psoriazinės ligos riziką.3

SVARBUS PATARIMAS
Pirkite supjaustytas ir užšaldytas daržoves, kad nereikėtų papildomai dirginti rankų*

Palaikykite gerą fizinę formą

swimming

Mankšta padeda reguliuoti svorį, o tai sumažina širdies ligų ir 2 tipo diabeto riziką.2,4,5 Sergantiems psoriaziniu artritu mankšta padeda apsaugoti sąnarius ir sustiprinti raumenis.Svarbu atrasti jums tinkančią veiklą – tokią, kuri padėtų išjudinti sąnarius, mažintų skausmus, ir nesukeltų neigiamo poveikio, todėl prieš galutinai nuspręsdami pasitarkite su savo gydytoju.4,6 Jei užsiimsite jums patinkančia veikla, labiau tikėtina, kad jos nemesite!6 Ir svarbiausia – atkreipkite dėmesį į bet kokią jūsų padarytą pažangą ir pasveikinkite save, nes kiekvienas pasiekimas yra žingsnis teisinga linkme!

5 patarimai dėl aktyvios veiklos4,5,6,7

 1. Pradėkite iš lėto Pradėkite nuo labai paprastų užduočių, o kai būsite pasiruošę, šiek tiek pasunkinkite
 2. Nepersistenkite Jei po treniruotės lankstydami sąnarius jaučiate skausmą, gali būti, kad persistengėte, todėl sumažinkite krūvį.
 3. Mėgaukitės veikla Pasirinkite jums patinkančią veiklą arba keiskite veiklas, kad būtų įdomiau.
 4. Vartokite daug skysčių Visuomet reikia gerti daug vandens, tačiau kai sportuojate, tai ypatingai svarbu.
 5. Išbandykite jogą Švelnūs judesiai padės išjudinti sąnarius, o gilus kvėpavimas – išlikti ramiems.
SVARBUS PATARIMAS
Prieš aktyvią veiklą nusiprauskite po šiltu dušu, kad sąnariai sušiltų*

Nepamirškite savo odos ir nagų

skin

Odos ir nagų pažeidimai būdingi sergantiems psoriaziniu artritu, todėl į juos būtina atkreipti ypatingą dėmesį.8,9 Dabar dažnai plauname rankas, todėl pasirūpinkite, kad oda būtų nuolat gerai drėkinama.10 Taip pat patartina laiku kirptis nagus ir mūvėti pirštines, apsaugančias nuo dirginimo užsiimant namų ruošos ar daržo darbais.10 Pasirūpinkite, kad ligos paveiktos kojų pėdų ir nagų sritys visuomet būtų švarios ir sausos – mūvėkite merino vilnos kojines ir laisvesnę avalynę.11 Išėję į lauką saugokite odą nuo tiesioginės saulės šviesos.12 Galiausiai, muiluodamiesi plaukus galite labai užsinorėti pasikasyti galvą, tačiau jokiais būdais to nedarykite.13

Jus gali sudominti

Kaip susipažinti su žmonėmis, sergančiais psoriaziniu artritu

Nesate vieni – aplinkui yra ir kitų pacientų, segančių psoriaziniu artritu, kaip ir jūs.

Simptomų valdymas

Patarimas dėl pagrindinių psoriazinio artrito simptomų valdymo.

Veskite dienoraštį apie tai, kaip jaučiatės

Antraip, lengvai pamesite suvokimą, kaip sekasi kovoti su liga.

*Representative of patient experience

Nuorodos

 1. WebMD. 9 Psoriatic arthritis diets. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/psoriatic-arthritis-and-your-diet Accessed: June 2020.
 2. Arthritis Foundation. How fat affects PsA. Available at: https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/how-fat-affects-psa Accessed: June 2020.
 3. WebMD. What makes psoriatic arthritis worse? Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/what-makes-psoriatic-arthritis-worse#2-6 Accessed: June 2020.
 4. National Psoriasis Foundation. Living with psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/life-with-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
 5. WebMD. Have psoriatic arthritis? 5 stress-busting tips. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/stress-relief Accessed: June 2020.
 6. National Psoriasis Foundation. Physical activity and psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/psoriatic-arthritis/living-well/exercise Accessed: June 2020.
 7. Everyday Health-Exercises for psoriatic arthritis. Available at: https://www.everydayhealth.com/psoriatic-arthritis/exercises-to-try-if-you-have-psoriatic-arthritis/ Accessed: June 2020.
 8. National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Last accessed June 2020.
 9. Ritchlin CT, et al. N Engl J Med 2017;376:957-970.
 10. AAD. Skin and nail care. Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/skin-care/nail-care Accessed: June 2020.
 11. National Psoriasis Foundation. Shoes for palmoplantar psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/blog/shoes-for-palmoplantar-psoriasis Accessed: June 2020.
 12. National Psoriasis Foundation. Sunscreen guidelines. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/staying-safe-sun Accessed: June 2020.
 13. AAD. Scalp psoriasis. Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/genitals/scalp-hair-loss Accessed: June 2020.