How is PsA diagnosed?

Kaip diagnozuojamas psoriazinis artritas?

Labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti gydyti psoriazinį artritą. Kitaip liga gali negrąžinamai pažeisti sąnarius.1 Pastebėję nepaaiškinamus simptomus pirmiausia kreipkitės į bendrosios praktikos gydytoją.2 Jei jums žvynelinė jau diagnozuota, tikriausiai jau lankėtės pas dermatologą ar odos ligų specialistą.3 Pasidalinkite su gydytoju ar dermatologu apie patiriamus sąnarių skausmus, kad jie galėtų jus nukreipti pas reumatologą ar sąnarių ligų specialistą.2,3

SVARBUS PATARIMAS
Maždaug 80 % pacientų, sergančių psoriaziniu artritu, papildomai serga psoriaze, todėl, jei jums skauda sąnarius, tačiau kol kas nepastebite žvynelinės simptomų, nuolat stebėkite odos pokyčius.4
diagnosed

Nėra konkretaus psoriazinio artrito diagnostinio tyrimo. Gydytojas atsižvelgia į įvairius ligai būdingus požymius.5 Pirmiausia gydytojas jus apžiūrės ir paklausinės apie pastebėtus patinimus ir kamuojančius skausmus.5 Psoriazinis artritas tiesiogiai daro įtaką pacientų gyvenimo kokybei ir riboja judrumą, todėl patariame atkreipti dėmesį į savo būklę.2,6 Taip pat gydytojas gali paklausti apie šeimos ligų istoriją, nes tikimybė susirgti šia liga didesnė, jei ja serga (sirgo) kas nors iš tėvų.7 Kadangi šios ligos simptomai gali būti panašūs į reumatoidinio artrito simptomus, greičiausiai turėsite atlikti tam tikrus tyrimus, įskaitant kraujo.2 Taip pat gali tekti padaryti rentgeno nuotrauką, kurioje gydytojas gali aptikti patinimus ir pažeidimus.2

Parinkome keletą naudingų patarimų, kurie padės konstruktyviai pasikalbėti su gydytoju, nes jūs turite valdyti psoriazinį artritą, o ne atvirkščiai.

Jus gali sudominti

Ar depresija ir psoriazinis artritas susiję?

Psoriaziniu artritu sergantys pacientai dukart dažniau kenčia nuo depresijos, nei sergantys tik žvyneline. Sužinokite, kaip su tuo susitvarkyti.

Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?

Pasirūpinkite, kad kiekviena konsultacijos akimirka teiktų naudos.

Apie gydymą

Sužinokite, kokios yra galimybės.

Nuorodos

  1. National Psoriasis Foundation. About psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
  2. NHS. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriatic-arthritis/ Accessed: June 2020.
  3. Coates LC and Helliwell PS. Clin Med 2017: 17(1):65-70.
  4. Arthritis Foundation. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.arthritis.org/diseases/psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
  5. WebMD. The emotional effects of psoriatic arthritis. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/the-emotional-toll-of-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
  6. WebMD. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/psoriatic-arthritis-the-basics Accessed: June 2020.